Doğuma Hazırlık Kursu

Katılım ücretlidir. Ücret bilgisi için bizi arayınız.

 • Hypnobirthing
 • Nefes Eğitimi
 • Lamaze Eğitimi
 • Doğum Sonrası Eşler Arası İletişim
 • Anneliğe Hazırlık

Doğal Doğum

Kadınların  tıbbi müdahale olmadan doğurmaları Doğal Doğum felsefesinin temelidir.Doğum normal bir fizyolojik süreçtir. Sağlıklı kadınların bedenleri sağlıklı bebekler dünyaya getirmek için gereken her şeye sahiptir. Doğum sağlıklı kadınlar için güvenli ve normaldir.  Doğum doğal sürecinde müdahale, kadınlar için sorunlar yaratabilir.Doğal doğum indüksiyon, epidural, sürekli elektronik fetal izleme ve episiotomi gibi ortak girişimleri önler.  Doğal doğum kadına yeni bir soluk getiren bir süreçtir.
Doğal doğum, sağlıklı anne ile başlar.
Op. Dr Ebru Ünal Doğal Doğum derneğinin kurucu başkanı olarak gebeleri bu felsefe hakkında bilgilendirmektedir.
HAMİLELER DOĞUMA PSİKOLOJİK VE FİZYOLOJİK OLARAK NASIL HAZIRLANMALI?

 • Doğumdan korkutmayan, doğru yapılandırılmış doğuma hazırlık kursuna gitmek,
 • Hamile platesi gibi uygun egzersiz programlarına katılmak bedeni doğuma hazırlamak,
 • Doğum sırasında ebe desteği  almak.

 

Anne adaylarının hamilelikleri boyunca kulaklarını çevresinden gelebilecek korkutucu doğum hikayelerine tıkaması, iyi bir başlangıç olacaktır.

Korku gerginliği gerginlikte ağrıyı getirir. Anne ne kadar rahat olursa o kadar doğal bir doğum yaşama ihtimali artacaktır. Bu bağlamda ilaç dışı rahatlama tekniklerini: nefes egzersizleri, masajlar, gevşeme vb. öğrenmesi hem doğum sırasında hem de öncesinde rahatlamasına yardımcı olur.

Doğal doğum; anne adayının doğumda kendini rahatlatarak korkularından arınmasını ve ağrısız bir doğum yapmasını hedefleyen bir doğum olmasını amaçlar.

DOĞAL DOĞUMUN AVANTAJLARI NELERDİR?
 1. Korku nedeniyle gerginlik sonucu ağrı duyma doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşanmaz.
 2. Kimyasal ağrı kesicilere çok az miktarda veya hiç ihtiyaç duyulmaz. Anne ve bebek daha uyanık olur.
 3. Doğumun birinci fazı (açılma fazı) birkaç saat kısalır. Böylece doğumun toplam süresi kısalır.
 4. Sancı sırasında yorulma önlenildiğinden asıl doğum anı için gerekli olan enerji, uyanıklık ve tazelik sağlanır.
 5. Kısa ve sık nefes alımı sonucu annede oluşabilecek, bebeğe de zararlı olan hiperventilasyon önlenir. 6. Bunun sonucunda bebeğin kalp hızında oksijen eksikliği nedeniyle bir sorun oluşmaz.
 6. Anne-bebek-doğum eşi (baba) arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
 7. Daha hızlı iyileşme ve daha kısa süre hastanede kalış sağlar.
 8. Doğumdan sonra anne ve bebek arasındaki ciltten cilde temas bebeğin ağlamasını azaltır, anne-bebek etkileşimi artırır ve annelerin başarıyla emzirmesine yardımcı olur.

American College of Obstetrics and Gynecology’nin önerisine göre göbek kordonu hemen kesilmemeli ve bebek rahat nefes alıncaya kadar mutlaka sağlam olmalıdır. Epizyotomi denen doğumun son fazını hızlandırmak amaçlı yapılmış olan perineyi kesme işlemini kesinlikle doğumlarımızda uygulamıyoruz.

HAMİLELİK PİLATESİ

Hamilelik döneminde egzersizin yararları yıllardır bilinir ve önerilir. Son yıllarda bu egzersizlere bir alternatif olarak pilates de yaygınlaşmaktadır.

Pilates, vücudu güçlü, esnek ve dengeli olması için eğitiyor. Bu sizin güç ve koordinasyonunuzu geliştirmek için bir dizi yardımcı hareketler ve pozisyonları içerir. Derin nefes ve gevşeme egzersizleri, doğal bir doğum için büyük bir rahatlama sağlamaktadır. Hamilelik döneminde yapılan pilates egzersizleri kasılmaları rahatlatır , ağrıları aza indirir , göğüs kaslarını kuvvetlendirir , el ve ayak bileklerindeki, bacaklardaki ödemin dağılıp vücuttan atılmasına yardımcı olur.

HAMİLELİKTE EGZERSİZİN ÖNEMİ

Hamilelikte enerji düzenli egzersiz ile baş edilebilecek bir durumdur. Egzersiz kardiyovasküler sisteminizi güçlendirir. American College of Obstetrics and Gynecology’e göre, herhangi bir tıbbi durum ya da komplikasyon olmadığı sürece, her gün 30 dakika orta düzeyde egzersiz hamilelik ve sonrası için büyük fayda sağlamakta.

DOĞUMA HAZIRLIK

Doğum, gebelik ve emzirme gibi doğal bir olaydır. Gebeliğinizin başlangıcından itibaren bedeniniz doğum ve emzirme için hazırlanır. Sizlerde bu değişikliklere alışmak, enerjinizi, moralinizi kaybetmeden ayakta kalabilmek ve bebeğinize en iyi şekilde bakabilmek için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu hazırlıklar içinde gebeliğinizin 4. ayından itibaren Hamile Eğitim Programı’ndan yararlanmanız fayda sağlar.

Doğum, sadece hamileliğin fizyolojik olarak bitmesi demek değil; kadının vücuduyla, zihniyle ve ruhuyla yaşadığı, hayatındaki en önemli deneyimdir. Ancak doğum sırasında annenin rahminde oluşan şiddetli kasılmalar bu mutluluğu biraz gölgeleyebiliyor. Ne yazık ki annelerin doğum korkusu, komşuların ve arkadaşların anlattıkları dramatik doğum öyküleriyle iyice büyüyor. Bu korkuda başlı başına bir stres kaynağı oluyor. Stres de organizmada birtakım sistemleri aktive ediyor ve stres hormonlarını devreye sokarak koruyucu bir mekanizma geliştiriyor. Tüm bu olanlar anne ve bebeği olumsuz etkileyebiliyor.

Kursa katılan gebeler, doğum sırasında kendine ve bebeğine yardımcı olacak becerileri öğrenip, doğuma aktif bir şekilde katılarak, hem sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeye yardımcı olacak hem de anne olmanın keyfine varacaklardır.

DOĞUM VE BEBEĞE HAZIRLIK DERSLERİMİZ

Bizce doğurmak ve bebek yetiştirmek için gereken güç her annenin içinde var. Eğitimlerimizin amacı bu gücün ortaya çıkmasına yardım etmek. Bu eğitimlere katılarak;

● Varsa doğumla ilgili korkularınızın üstesinden gelebilir, kendinize olan güveninizi artırabilir,

● Bebeğinizle olan iletişiminizi şimdiden kuvvetlendirebilir,

● Doğum öncesinde ve doğum sırasında olduğu kadar hayat boyu da kullanabileceğiniz beceriler kazanabilirsiniz.

Olumlu bir doğum deneyimi sizi ruhsal olarak dönüştürürken bebeğinizin hayattaki ilk adımlarının güvenli ve mutlu olmasını sağlar.

DOĞUM SONRASI BAKIM: EMZİRME VE BEBEK BAKIMI

Emzirme, hem siz hem de bebeğiniz için ile birlikte geçirilen sevgi dolu bir zamandır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kadınlarda doğumdan sonra en az ilk 6 ay için bebeklerini emzirmeleri önerilir. Doğumdan hemen sonra kolostrum denilen bir besin madde üretilir ve bu bebeğiniz için inanılmaz faydalıdır.

Emzirme eğitimlerimiz ile gebelere emzirmenin önemi, süt arttırma yöntemleri, meme bakımı, memede çatlak veya infeksiyon önlenmesi ile ilgili bilgiler verilmektedir.

TIBBİ DANIŞMANLIK

● Hangi doğum şekli daha sağlıklıdır?
● Sizin için en uygun doğum şekli var mıdır?
● Doğum ile ilgili korkularınızın nelerdir ve çözümleri var mı?
● Bebeğiniz doğumda ne hisseder?
● Doğumda hastane seçimi nasıl yapılabilir?
● Hastanelerde sizleri neler bekliyor ve seçenekleriniz nelerdir?
● Doğumda tercihleriniz olabilir mi? Doğum tercihlerinizi nasıl yapabilirsiniz?
● Doğum sonrası için bir hazırlık gerekli mi?
● Emzirme eğitimi ve sonrasında desteği için seçenekleriniz nelerdir?

Doğuma Hazırlık Kursu Yorumları

Sitemizdeki yorumlar; hasta mahremiyeti gözetilerek, hasta haklarına uygun olarak ve hasta onayı alınarak yayınlanmaktadır.

Çok bilgilendirici ve rahatlatıcı oldu.Kafamdaki sorulara cevap bulabildim. Ebru Hanım oldukça pozitif bir doktor. Normal doğuma sayesinde daha ılımlı yaklaşıyorum. Normal doğum sürecini nasıl yönlendirebileceğimi anladım. Görsellerle normal doğumu anlamam kolaylaştı. Çok yararlı oldu. Herşey için TEŞEKKÜRLER..
B.Ü.

Doğal doğum kursu kesinlikle benim için çok yararlı oldu. İyi ki katılmışım.Zaten normal doğum yapmayı çok istiyordum.Kursta bu düşüncemi desteklemiş oldu.Ayrıca çok keyif aldım.Sohbet niteliğindeydi.Aklımdaki sorulara ve korkularıma cevap oldu. ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM..
G.S.

Normal doğum korku ve endişelerime olumlu yön veren bir kurs oldu.Elif Hanımın katılımı içinde teşekkür ederiz..Kendi adıma çok pozitif geçti. Ebru Hanım size ve ekibinize teşekkür ederim..
S.Y.

Normal doğuma dair merak ettiklerimin cevabını buldugum bir eğitim oldu.Korkularım biraz olsun giderildi ki zaten tamamen yok olacağını sanmıyorummm.Böyle bir program düzenlediğininiz ve özeniniz için TEŞEKKÜRLERR

Normal doğumla ilgili ön yargılarımı giderdiğim ve bazı yanlış bilgilerimin olduğunu farkettiğim keyifli bir kurs oldu.Ebru Hanım ve ekibine teşekkür ederim.

Sevgili Ebru Hanım beklentilerimin çok üstünde güzel bir kurs idi.Bence bütün gebelerin dinlemesi gereken bilgier.Umarım daha çok kitlelere ulaşabilirsiniz.Bütün gebelere tavsiye ederim 29 haftalık gebeyim.
E.D.Y.

Doğum sırasında karşılşabileceğim durumlar hakkında bilgi sahibi oldum.İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim
S.Y.K.

Faydalı bir kurs idi.Kafamdaki sorulara cevap buldum.

Sorularıma cevaplar aldığım, kafamdaki soru işareti/belirsizlik gibi kaygılarımı giderebileceğim ve motivasyonumu arttıran bir kurstu. Doğru bilinen yanlışlarımı da düzeltmeme yardımcı oldu. Teşekkürler..
B.A.C.

Öncelikle bu eğitim için çok teşekkür etmek istiyorum. Bu eğitim öncesi normal doğuma plan inancımı yavaş yavaş yitiriyordum. Ama şuan gerçekten kendime inanarak bu işi başaracağıma inanıyorum. Çok verimli ve her gebenin katılmasını tavsiye ediyorum. Doğumda görüşmek üzere ?
H.Y.

Rahatlamamı sağlayan bir doğum kursuydu. Doğumlu ilgili pozitif şeyler düşünmemi sağladı. Halk arasında oluşturulan doğumun negatifliğini silmeme yardımcı oldu. Doğum sürecini kafamda canlandırmama yardımcı oldu. Kafamdaki korkuları atmama ve rahatlatmama yardımcı oldu. Teşekkür ederim.
Y.T.

Rahatlamamı sağlayan bir doğum kursuydu. Doğumlu ilgili pozitif şeyler düşünmemi sağladı. Halk arasında oluşturulan doğumun negatifliğini silmeme yardımcı oldu. Doğum sürecini kafamda canlandırmama yardımcı oldu. Kafamdaki korkuları atmama ve rahatlatmama yardımcı oldu. Teşekkür ederim.

Doğal doğuma karşı isteğim arttı. Bu gibi eğitimlerin her hamile tarafından alınması gerekiyor. Doğumla ilgili korkuların bu şekilde yenilebileceğine inanıyorum. Doğumun ağrısız olabileceğine inancım arttı. Burada öğrendiğimiz yöntemlerle doğumun daha kolay olabileceğini inanıyorum.

Bu eğitim sayesinde doğum yöntemleri ve doğum hakkında bilmediğim, merak ettiğim birçok soruya yanıt buldum. Benim gibi bebeğini bekleyen diğer hamile arkadaşlarla bir arada olmak bana daha çok güç verdi. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Doğuma hazırlık kursunuzun başarılı ve benim için gerekli bir döneme denk gelmiş olmasından dolayı da iyi olduğunu düşünüyorum. Korkularım hakkında aldığım bilgiler neticesinde daha rahat bir doğum gerçekleştirebileceğime inanıyorum. Bir kez daha doğru bir adreste olduğum için mutluyum. Her şey teşekkürler Ebru Hanım. Ben hazırım ve bu doğum normal, doğal bir şekilde olacak. Kendime, bebeğime ve size güveniyorum.

Doğuma hazırlık kursu ve hypnobirthing kursu kesinlikle eğitici ve öğretici bir kustu. Doğuma kadar olan süreçte bu tarz kursların faydalarını göreceğimizi düşünüyorum.

Normal doğum-Doğal doğumun ne olduğunun açıklamalarını yaptığınız için teşekkür ederiz. Bu eğitimin en büyük faydası pek çok gebenin bir arada olması ve benim aklıma gelmeyen soruların onlar tarafından sorulması. Bilgilendiğimi düşünüyorum. Teşekkür ederim.

Nefes egzersizleri ve yaşamak üzere olduğumuz doğum deneyimi hakkında bilgilendirilmek güzel oldu. Kafamızdaki soru işaretlerinden ve bilmediğimiz durumların korkusu ve endişesinden kurtulmuş olduğumuzu düşünüyorum. İlk defa hipnozla doğum hakkında bilgi sahibi oldum. Doğumu yaklaşmış insanlar olarak bu eğitim bize yararlı oldu. Teşekkürler.

Bugün katılmış olduğum sevgili doktorum Dr. Ebru Ünal ve Filiz Hanım’ın gerçekleştirmiş olduğu eğitimde birçok cevapsız sorularıma cevap buldum. Normal doğum isteğim bu eğitimle bir adım daha ileri gitti. Gebeliğimin 36. haftasında Ebru Hanım sayesinde normal doğumun en iyi doğum yöntemi olduğunu öğrenerek geldim. Bugün eğitimde hypnobirthing yöntemini bizlere anlatarak aydınlatıp güzel bir egzersiz örneği yaptıran sevgili Filiz Hanım’a da güzel yaklaşımından ve bize kazandırdıklarından dolayı teşekkür ederim.

Bugün benim için çok güzel bir deneyim kazandım. Doktoruma güvenmem konusunda daha da çok kendimi iyi hissediyorum. Benim için önemli olan bugünkü toplantımızda acısız ve normal doğum anında yapılması gereken doğru şeyleri öğrendiğime inanıyorum. Evet ben bugün öğrendim ki, iyi bir doktor seçmişim şimdiden beni bu kadar çok rahatlattığı için teşekkür ederim. Bugün içimdeki tüm korkuları yok ettiği için Ebru Hanım’a teşekkür ederim.

Randevu Almak İçin

Doğuma hazırlık kurslarımız ile ilgili sorularınız ve randevu için aşağıdaki formu doldurun veya 0532 632 40 34 nolu telefonumuzdan bizi arayın.

Bizimle iletişim kurmak için
aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Adres

Ayazağa Mah.
Vadistanbul Alışveriş Merkezi
Bulvar Etabı 2A Blok
9. Kat Daire 68
Sarıyer / 
İSTANBUL

Çalışma Saatleri

Hafta içi
09:00 - 17:00 arası

Değerli Hastalarımız ve Misafirlerimiz,Covid 19 Salgını Döneminde Yanınızdayız

Kliniğimiz açıktır.
Tüm önlemleri alıyoruz.

Op. Dr. Ebru Ünal