Doğumun Evreleri
Normal doğum aslında çok zevkli, korkmayın

Kasılmalar rahim ağzınızda değişiklik yapmaya başladıysa bu doğumunuzun başladığı anlamına gelir. İlk gebeliği olan bir kadının doğumu yaklaşık 12 – 18 saat sürer.

Daha önce doğum yapan kadının doğum süresi 8 – 10 saattir. Her kadının doğumu birbirinden farklı olur. Doğumunuz kız kardeşiniz veya arkadaşınızınkinden çok farklı olacaktır. Hatta her bir gebelikteki doğum dahi diğerlerinden farklı olur.
Tüm bu farklılıklara rağmen doğumun herkes için aynı olan bir süreci vardır. Doğum hakkında ne kadar fazla bilginiz olursa doğuma o kadar hazırlıklı olursunuz.

Doğum sırasında ebe veya doktorunuz kullanacağı bazı terimlerin anlamlarından bahsetmek istiyorum.

Silinme (efasman): Rahim ağzının kısalması ve incelmesidir. Normalde rahim ağzı, vajen ile rahim arasında bulunan bir tüp şeklindedir. Doğumdan önce yaklaşık 3.5 – 4 cm uzunluktadır. Doğum eylemi ilerledikçe rahim ağzı kısalır ve incelir ve rahim ile eşit oluncaya kadar bu incelme devam eder. Silinme yüzde olarak değerlendirilir. Yüzde 0 hiç silinme yok, yüzde 100 tam silinme var anlamında kullanılır. Silinme sayesinde rahim ağzınız açılmaya hazır olur ve bebeğin bu açıklıktan çıkması sağlanır.

Açılma: Rahim ağzının açıldığı miktarı ifade eder. 0 cm hiç açılma yok, 10 cm ise açılmanın tam olduğunu gösterir.

Rahim ağzının olgunlaşması: Doğuma hazırlık amacıyla rahim ağzında olan yumuşama, incelme ve açılma olaylarına denir.

Geliş: Bebeğin çıkışta yani rahim ağzında olan kısmına denir. Normal bir doğumda bebek baş geliş ile durur.

Seviye: bebeğin önde gelen kısmının vajen içindeki yerini belirtmek için kullanılan bir terimdir. -5, 0, +5 arasında rakamlar söylenerek bebeğin aşağı inişi hakkında bilgi edinilir. +5 artık bebeğin kafasının dışardan görüldüğü, taçlanmanın olduğu seviyedir.

Doğumun evreleri

Normal doğum üç ana evreye ayrılır. Birinci evre doğumun başlamasından bebeği itme hissine kadar olan kısma denilir. İkinci evrede rahim ağzı tam açılır ve bebek çıkana kadar olan evredir. Bu dönemde ıkınma evresi de denir. Bebek doğduktan sonra plasenta denen bebeğin eşinin çıkmasına kadar olan süre ise üçüncü evredir.

Doğumun ilk evresi bekleme ve aktif dönem olarak ikiye ayrılır. Bekleme döneminde hafif kasılmalar 5 – 15 dakikada bir hissedilir ve 60 – 90 saniye sürer. Aşama aşama kasılmalar daha düzenli hale gelir. Erken dönem ilerledikçe kasılmalar beş dakikada bir olur ve bu kasılmalar sırasında belinizde ağrılar olmaya başlayabilir ve karnınızın alt kısmına doğru her kasılmada ağrı olabilir. Kasılma sırasında karnınız sertleşir ve sıkılaşır. Aynı bir duvara dokunuyor gibi sert olur. Kasılmaların arasında karnınız yumuşar. Bu kasılmalar doğum için çok önemli bir işi yapıyor. Bu kasılmalar sayesinde rahim ağzınız açılır ve yumuşar. Doğumun erken fazı olan bu dönem doğumun en uzun süren dönemidir. Bu süre kadından kadına değişebilir. Bazı kadınlarda bu süre birkaç saat olsa da diğerleri için çok daha uzun olabilir. İlk kez doğum yapan anne adayları için bu süre 6 -12 saat arasında değişebilir. Hatta bazı kadınlarda 20 saat dahi sürebilir. Erken doğum evresinin ağrısı kişiden kişiye de değişir. Bazı kadınlar kasılmaları olduğu halde bu dönemde hiç bir şey hissetmeyebilir. Bazı kadınların ise ağrıları çok şiddetli olarak hissedebilir, gene de ağrılarla baş edilebilirsiniz.

Size tavsiyem erken doğum evresini büyük bir kısmını evde geçirin. Kasılmalarınızın daha sık olmasını ve düzenli aralıklarla gelmesini bekleyin. Bu dönemde yürüyün, sıcak duş alın, dinlenin, bir şeyler yiyin veya için, tekrar yürüyün ve hatta pilates hareketleri yaparak pelvik kaslarınızı esnetin. Sakin bir müzik açın ve hafif karanlık bir ortamda vakit geçirmeye çalışın. Böylece hormonlarınız daha iyi çalışacaktır.

Kasılmalar sırasında derin nefes alın, nefesinize odaklanın. Kasılmalar sırasında 15’ten geriye sayı sayma da yapabilirsiniz. Kasılmanın sonunda büyük bir nefes alarak bir sonraki kasılma başlamadan önce dinlenin.

Bu dönemde suyunuz gelse dahi bebeğinize bunun herhangi bir zararı olmaz. Bu kasılmalar sırasında bir pedi dolduracak kadar kanamanızın olması da normaldir. Bu nedenle suyunuz geldiğinde şeffaf ise veya kanamanız mukuslu ve sadece bir ped kadarsa evde kasılmaların düzenli olmasını bekleyebilirsiniz. Suyunuz geldiğinde rengi yeşil ise veya kanamanız fazla şekilde oluyorsa mutlaka hastaneye gitmenizi öneririm.

Ağrıdan korkmayın

Eğer doğum yapma sürecinde ağrı gerekmeseydi Allah doğumu ağrısız yaratırdı. Ağrı aslında size yardım ediyor. Nasıl mı? En az ağrıyan duruşu seçerek bebeğin çıkışına yardımcı oluyorsunuz. Yürümek veya hareketli olmak doğumunuzu neredeyse 1.5 saat kısaltacaktır.

Randevu Almak İçin

Doğum hakkında tüm sorularınız için doktorunuz Op.Dr.Ebru Ünal’ı arayın.0532 632 40 34

Bizimle iletişim kurmak için
aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Değerli Hastalarımız ve Misafirlerimiz,Covid 19 Salgını Döneminde Yanınızdayız

Kliniğimiz açıktır.
Tüm önlemleri alıyoruz.

Op. Dr. Ebru Ünal

Paylaşım