Gebelik ve Doğum

Türkiye koşullarında kadınların gebeliklerinde aldıkları muayene hizmet süresi ortalama 3-5 dakika kadardır. Adana Kadın Doğum Doktoru Op. Dr. Ebru Ünal’a göre bu süre gerek gebenin sağlıklı muayene edilebilmesi, gerekse soru ve sorunlarına cevap alabilmesi için yeterli değildir.

Adana Kadın Doğum Kliniğimizi açarken kadınların sağlıklı bir gebelik süreci yaşamaları, dünya standartlarında gebelik muayenesi olmaları ve sağlıklı doğum yapmaları hedeflerimiz arasında yer almaktaydı. Hastalarımızın muayene sırasında rahat hissetmeleri, tüm sorularına yanıt alabilmeleri, aldıkları cevaplardan tatmin olmaları bizim için çok önemlidir. Hastalarımızın  kliniğimiz çalışanları ve hekimimizden gerekli ilgiyi görmelerinin yanısıra,  isteklerine karşı saygılı bir ortamda tedavi olmaları da bizim için büyük öenm taşımaktadır.

Kliniğimizde gebelik takibine gebeliğin 8. haftasında başlıyoruz ve 4 hafta arayla gebelerimizi takip ediyoruz. İkili test, üçlü test gibi tarama testleri ve kan tahlillerinin yanı sıra amniosentez işlemi de kliniğimizde yapılmaktadır.  18-20. gebelik haftasında detaylı fetal ultrason taraması ve dört boyutlu ultrason değerlendirmesi kliniğimizde yapılmaktadır.

Her muayenede gebelerimizin doğum ile ilgili doğru bilgileri edinmesini sağlıyoruz. Amacımız sağlıklı hamilelik ve sağlıklı bebek için gebe hastalarımıza yardımcı olmaktır.

Bu amaca bağlı olarak tüm sağlıklı kadınlarımıza normal doğum yapmalarını öneriyoruz. Ancak kişisel tercihlere uygun tedavi planlamamız da bulunmaktadır ve normal doğum ve sezeryan müdaheleleri Adana Özel Ortadoğu Hastanesi, Sezar Hastanesi, Metro Hastanesi ve Güzelyalı Hastanesi’nde yapılmaktadır.

Normal doğum kadın için daha kolay ve daha sağlıklıdır. Ayrıca bilinenin aksine günümüz bilimsel verilerine göre bir kere sezeryan olan kadınlar da doğal doğumu deneyebilirler ve bu kadınların normal doğum yapma şansları %75 civarındadır. Normal doğum ile doğan bebeklerin daha akıllı olduğu klinik çalışmalarla gösterilmiştir. Normal doğan bebeklerin allerji ve astım gibi hastalıklara yakalanma oranı daha düşüktür. Sezeryan ile doğan bebeklerin %5’inde yenidoğan yaş akciğer hastalığı gelişir ve yoğun bakımda takip edilmeleri gerekir.

Normal doğumu tercih eden kadınlara bir müjdemiz var; artık normal doğum sırasında epizyotomi denen perineyi kesme işlemini uygulamıyoruz. American College of Obstetrics and Gynecology’nin rutin epizyotomi kullanılmaması önerisine uyuyoruz. Yapılan çalışmalar doğumun son evresini kısaltmak için geliştirilen bu müdahalenin kadına ve bebeğe faydası olmadığı gösterilmiştir.

Lamaze International ve American College of Obstetrics and Gynecology üyesi olan Dr. Ebru Ünal Doğal Doğum Derneğinin kurucubaşkanıdır.  Kadınları doğal doğum konusunda bilinçlendirmeye çok önem veriyoruz ve her gebemizin tarihlerini websitemizden ya da kliniğimizi arayarak öğrenebilecekleri doğum kursumuza katılımını amaçlıyoruz.

Adana Kadın Doğum Doktoru Ebru Ünal Kadın Sağlığı Ünitesinde hizmet veren Doğum Akademisi’nde normal doğum, lohusalık döneminde sorunlar ile baş etme ve emzirme eğitimleri ile kadınlarımıza yardımcı oluyoruz.

Dünya standartlarında gebelik takibi yaparak, kaliteden taviz vermeden sunduğumuz hizmet sonucunda, güzel bir serüven olan gebelik süreci boyunca kadınlarımızı mutlu görmek bizi de mutlu ediyor.

Her kadın sağlıklı doğumu hak eder.

Randevu Almak İçin

Gebelik ve doğum ile ilgili sorularınız ve randevu için aşağıdaki formu doldurun veya 0322 458 458 9 nolu telefonumuzdan bizi arayın.

Bizimle iletişim kurmak için
aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.