Vajinismus Tedavisi

Vajinismus hastalarının tedavisi yanlış yönlendirmeler nedeniyle engelleniyor!

Kliniğimizi arayarak Vajinismus tedavisi için danışma alan birçok kişiden duyduğum: “İnternette bu tedavinin etkili olmadığı söyleniyor.” Ayrıca birkaç kadın doğum uzmanı arkadaşım, bu tedavinin etkili olmadığını düşündüklerini ve kadına herhangi biz zevk vermeyeceğini tahmin ettiklerini, kendilerinin yaklaşık 2 ay süren bir tedavi ile bu sorunun çözülmesini sağladıklarını söylüyor. Gene psikolog ve psikoterapistlerin de internette yaptığı genel yorum vajinismusun tedavi edilemeyeceği yönünde. Bu iddialar tamamen tahmine dayalı, kanıta dayalı değildir.

Neden bu tedaviyi kliniğimde uyguluyorum?

Kanıta dayalı tıp ile tedavilerin yürütüldüğü kliniğimde bu tedavi seçeneğini kullanma sebebimi size detayları ile aktarmak istiyorum. Hızlı ve etkili bir sonuç elde edilen vajinismus tedavisi sayesinde kadının herhangi bir çaba göstermesine veya egzersiz yapmasına gerek kalmıyor. Bir uygulama ile 10 gün sonra kadın kolayca ve ağrısız ilişkiye girebiliyor.

Vajinismus nedir?

Vajinismus kadınların yüzde 1-7’sinde görülür. Vajinismus pelvik taban kası yani vajina etrafındaki kasların fazla ve istemsiz olarak kasılması nedeniyle ilişkiye girememektir. Sebebi baskıcı bir ortamda büyüme, taciz veya tecavüze uğramış olma veya ilişkide ağrı duyulmaya bağlı sonradan gelişmiş olabiliyor. Sebep her ne olursa olsun hastalığın belirtisi vajen etrafındaki kasların kasılması ve penisin vajen içine girişinin engellenmesi ve kadının şiddetli ağrı duyması. Bu kadınlar, bu bölgelerinde sanki duvar var da ilişkiye girilmesini engelliyor şeklinde hisseder. Bu da vajinismusun temel sorunu olan vajen etrafı kaslarının istemsiz olarak kasılmasına bağlıdır.

Avukat, öğretmen veya başka eğitimler almış kadınlarda dahi vajinismus gelişebiliyor. Bunun alınan eğitimle herhangi bir ilgisi yok.

Dr.Ebru Ünal Vajinismus Hastalarını Artık Sadece Adana’da Değil, İstanbul’da da Tedavi Ediyor.
Randevu için Arayın. 0 532 632 40 34

Toksinin etki mekanizması nedir?

Kastaki sinir uçlarını etkileyerek, kasın kasılmasını engellemektir.  Bu nedenle uygulandığı yerdeki kaslar kasılamıyor. Uygulama yapıldıktan sonra yaklaşık 5 – 10 gün içinde etkisi başlıyor.

Vajinismus tedavisi nasıl etkili?

Pelvik taban kaslarına yapılan uygulama ile buradaki kaslar kasılamıyor. Bu nedenle penisin vajene girişi sağlanıyor ve kadın ağrı hissetmiyor.

Kimler vajinismus tedavisi olabilir?

Daha önce ilişkiye girebilen ve hatta çocuğu olan kadında da zamanla vajinismus gelişebiliyor. Bu duruma sekonder vajinismus deniyor. Ağrılı ilişki nedeniyle bu kadınlar zamanla ilişkiye girmekten kaçıyor ve bu da eşleriyle aralarında sorun oluyor.

Primer yani hiç ilişkiye girememiş veya sekonder vajinismusu olan, ilişkiye başlarken ağrısı olan ve bu nedenle ilişkiden kaçınan tüm kadınlara uygulanabiliyor.

Vajinismusu olan kadınlar vajen girişlerinde bir duvar olduğunu, bu nedenle çok canları yandığını ve eşlerini içlerine alamadıklarını söylüyor. Aslında canlarını yakan buradaki kas dokusu.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisini hafif sedasyon denen anestezi altında yapıyoruz. Uygulama yapılırken kadın uyuduğu için herhangi bir ağrı hissetmiyor. Uygulama pelvik taban denen vajen etrafındaki kaslarda 6 noktaya yapılıyor. Her kadına yeni şişe açıyoruz ve sadece o hastaya uyguluyoruz.

Uygulamadan sonra buradaki kaslara lokal anestezik yapılıyor ve sonrasında vajinal dilatator denen penis benzeri bir plastik dilatatorü hastanın vajinasına yerleştiriyorum. Bu dilatator yerleştirildiğinde kızlık zarını bozuyor. Kadın uyandığında bu dilatator yani plastik alet kadının vajeninde oluyor. Bu bölge lokal anestezi ile uyuşturulduğu için dilatatöre bağlı ağrı hissetmiyor. Kadın kendine geldikten sonra yaklaşık 20 dakika bu aleti sıkıyor, gevşetiyor, yürüyor ve nihayetinde dilatatörü kendisi çıkarıyor. Böylece vajeni kapatan herhangi bir duvar ya da zar olmadığını anlıyor. Bu kapanıklığın sebebinin kasları olduğunu fark ediyor.  Bu egzersiz ile kadın korku ve kaygılarından kurtuluyor. Vajen giriş kasları artık girişi kapatmıyor ve  ilişkiye girebiliyor.

İşlem sonrası ilk ilişki ne zaman olmalı?

Vajinismus tedavisinden yaklaşık 10 gün sonra kadın artık bu pelvik taban kaslarını kasamayacağını hisseder. Bu süreden sonra ilişkiye girmeyi deneyebilir.

Tedavinin süresi ne kadar devam eder?

Bu tedavinin etkisi yaklaşık 4 ay sürüyor. Etkisi ortadan kalktığında dahi kadın için artık ağrılı ilişki veya ilişkiye girememe diye bir problem söz konusu değil. Çünkü bu süre boyunca ilişkiye giren kadının bundan artık korkması söz konusu değil. Kaldı ki etkinin sürdüğü 3 – 4 ay boyunca kadın korkusunu yeniyor ve kastığı kası fark ediyor,  bu kasları gevşetmeyi öğreniyor. Tekrar yapılması gereken hiçbir hastam olmadı ama 4 ay sonra tekrar işlem yapılmasının herhangi bir zararı yoktur.

Uygulanan tedavi kadının ilerde gebe kalmasını veya yumurtalıklarını etkiler mi?

Vajinismus tedavisinde uygulama yapılan bölgede kalıyor. Yani vücuda yayılmaz. Dolayısı ile de yumurtalıkları veya rahmi etkilemiyor ve gebelik ile ilgili bir sıkıntı yaratmıyor.

Gebelikte büyüyen bebeğe etkisi bilinmediği için işlemden sonra 4 ay kadının hamile kalmamasını yani korunmasını öneriyoruz. 4 ay sonunda vücut ilacı tamamen temizliyor ve dokularda artık bulunmuyor. Bu nedenle sonraki hamileliklere hiçbir etkisi olmuyor.

Dr.Ebru Ünal Vajinismus Hastalarını Artık Sadece Adana’da Değil, İstanbul’da da Tedavi Ediyor.
Randevu için Arayın. 0 532 632 40 34

Vajinismus tedavisinin başarı oranı nedir?

Vajinismus tedavisi yapılan kadınların yüzde 97’si ilişkiye girebilmişlerdir. Bazı kadınların pelvik taban kasları hemen gevşeyemeyebiliyor. Böyle bir durumda ikinci doz ilaç uygulaması yapılması gerekiyor. Kliniğimde 50’den fazla kadına vajinismus tedavisini uyguladım.

Vajinismus tedavisinin herhangi bir yan etkisi var mı?

İşlem sırasında verilen ilaç buradaki komşu sinir dokusuna etki edebiliyor. Yüzde 1 kadında bir hafta-4 ay  kadar öksürüp hapşurunca idrar kaçırma veya bir hafta gaz tutamama gibi bir problem olabiliyor. Fakat bu etki geçici. Vajende kuruluk da bazı kadınlarda izlenmiş. Bu bölgedeki sinir hücreleri etkilenebileceği için bu bölgede dokunma hissi kaybı da olabilir. Ağrı veya dokunmayı kadın bir süre hissetmeyebiliyor. (Aslında bu ilişkiyi kolaylaştıran bir yan etkidir.)Bu yüzde 10 oranda. Fakat bu etki de geçici.

Yapılan iğne nedeniyle buradaki dokuda morarma yüzde 5 hastada olabilir. Bu da 1 hafta içinde geçiyor.  İşlem sırasında kızlık zarı bozulacağı için bu dokunun iyileşmesi de ortalama 5-6 gün sürüyor.

Vajinismus hastalarına hangi tedavileri önermiyorum?

Kızlık zarının çıkarılması diye bir tedaviyi vajinismus hastalarına önermiyorum çünkü vajinismus kızlık zarı ile ilgili değil vajen etrafındaki kas dokusu ile ilgili bir hastalık.  Kızlık zarı çıkarılsa dahi kadın ilişkiye giremediğinde umutsuzluğa düşüyor ve bu durum eşlerin ilişkisini daha da olumsuz etkiliyor.

Anestezi ile ilişkiye girilmesini veya belden aşağısının uyuşturularak ilişkiye girilmesini de önermiyorum. Bu sırada kadın ilişkiye girebiliyor çünkü kendini yani buradaki kaslarını kasamıyor. Ama uyuşturma etkisi geçince tekrar kasabiliyor. Yani bu tedavinin hiçbir etkisi ve gerçekçiliği yok. Lütfen yaptırmayın.

Size son teknolojik ürünler ve bilgiler ile kliniğimde hizmet vermekteyim.

Bu tedaviyi ben nereden öğrendim?

Bu tedaviyi ben Amerikan Kadın Doğum Derneği’nin Green Journal isimli dergisinden yaklaşık 8 yıl önce öğrendim ve hastalarıma uygulamaya başladım. Şu anda Amerika’da vajinismus tedavisi ile ilgili klinik çalışmalar yapılıyor ve başarının yüzde 97 olması nedeniyle çok önerilen bir tedavi şekli. (https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01352546)

Vajinismus tedavisinin kanıta dayalı olduğunu aşağıdaki linki tıklayarak değerlendirebilirsiniz.

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01352546

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21556985

Randevu Almak İçin

Vajinismus tedavisi randevunuz için aşağıdaki formu doldurun veya 0322 458 458 9 nolu telefonumuzdan bizi arayın.

Bizimle iletişim kurmak için
aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.